3. SAYFABİYOGRAFİDÜNYAEĞİTİMEKONOMİFOTO GALERİGÜNDEMKOBİM TÜRKİYEKÜLTÜR SANATMAGAZİNVİZYONDAKİLERYEREL HABERLER

Türkiye’nin kültür zenginliği idefix!

Dünya çapında kitap okuma oranları ve alışkanlıkları her geçen gün değişirken, kitaplara erişme noktasında da kullanıcı tercihleri farklılık gösteriyor.

Her yıl 50 binden fazla kitabın yayımlandığı Türkiye’nin kültür zenginliği idefix ise 1996 yılından bu yana çok satanlardan yeni çıkanlara, çocuk kitaplarından yetişkin kitaplarına sayısız ürünü kullanıcılarına ulaştırıyor.

idefix sadece bu yılın ilk 9 ayında farklı türlerde yaklaşık 1.5 milyon kitabı okurlarla buluşturdu. 471.691 adet ile en çok edebiyat kategorisi tercih edilirken; edebiyatı 249.651 adet ile çocuk, 228.554 adet ile eğitim-başvuru ve 134.556 adet ile araştırma-tarih kitapları takip etti.

Tüm dünyada dijital teknolojilerin yaygınlaşması, elektronik ve sesli kitapların kullanımı artmasına rağmen geleneksel kitap okuma alışkanlıkları da sürmeye devam ediyor. Kitapları basılı versiyonları üzerinden okumayı tercih eden okuyucular daha pratik ve hızlı erişim için günümüzde e-Ticaret platformlarını tercih ediyor. Her yıl 50 binden fazla kitabın yayımlandığı Türkiye’de; elektronikten spor-outdoor’a, kitaptan küçük ev aletlerine kadar pek çok kategoride sayısız ürünü kullanıcılarıyla buluşturan idefix 1996 yılından bu yana okuyucularla milyonlarca kitabı buluşturmasının yanı sıra online fuarlar ve yazar buluşmalarıyla da bir kültür zenginliği sunuyor. Yıllardır farklı türlerde kitaplarla kullanıcılarının kalbine dokunan idefix, 2023’ün ilk 9 ayında 1 milyon 400 binin üzerinde kitabı okurlarla buluşturdu. Yılın ilk 9 ayı itibarıyla idefix’te okurlar tarafından 471.691 adet ile en çok edebiyat kategorisi tercih edilirken; edebiyatı 249.651 adet ile çocuk, 228.554 adet ile başvuru ve 134.556 adet ile araştırma-tarih kitapları takip etti.

Okulların açılmasıyla birlikte kitaplara olan ilgi arttı

Pek çok kategoride kullanıcılarının taleplerine hızla yanıt veren idefix, okulların açılmasıyla birlikte kitap kategorisi siparişlerinde yoğunluk yaşıyor. Yılın ilk 9 ayında 1 milyon 400 binden fazla kitabı kullanıcılarıyla buluşturan idefix; ekim ayında edebiyat, eğitim, çocuk, araştırma-tarih, başvuru, gençlik, bilim, sanat-tasarım ve felsefe başta olmak üzere birçok türde gelen siparişlere hızla yanıt vererek son kullanıcıya ulaştırmaya devam ediyor.

En çok gençler okuyor

TÜİK’in yayınladığı “Yaşam Kalitesi Modülü” raporuna göre ülkemizde okul kitapları dışında en çok kitap okuyan yaş grubu yüzde 50,9 ile 15-24 yaş aralığı olurken, en az okuma oranı ise yüzde 14,1 ile 65 yaş ve üzeri fertlerde görüldü. TÜİK’in yayınladığı başka bir rapora göre ise Türkiye genelinde geçen yıl 69 bin 211 kitap yayımlandı. Tüm kitap kategorilerinde kullanıcılarına kusursuz hizmet veren idefix’te de yıl boyunca gençlik ve edebiyat kategorileri yoğun ilgi görürken, eğitim kitapları dışında kullanıcıların öncelikli tercihleri arasında çocuk, eğitim-başvuru ve araştırma-tarih kategorileri yer aldı. idefix’te her yıl kasım ayında düzenlenen, yayınevi ve okuyucuların yoğun katılımıyla gerçekleşen Sanal Kitap Fuarı bu yıl 21. yaşını kutluyor. Her yıl milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği ve kasım ayında başlaması planlanan idefix Sanal Kitap Fuarı’nda binlerce yayınevinden yüz binlerce kitap, fuara özel indirimlerle okuyucularına ulaşmayı bekliyor.

Başa dön tuşu