3. SAYFABİYOGRAFİDÜNYAEĞİTİMEKONOMİFOTO GALERİGÜNDEMKOBİM TÜRKİYEKÜLTÜR SANATMAGAZİNOTOMOBİLVİZYONDAKİLERYEREL HABERLER

Trafikte ceza yağdıran denetimler başladı! Yaptırmayan yanıyor: Tam 6 bin 275 TL

Trafikte ceza yağdıran denetimler başladı! Yaptırmayan yanıyor: Tam 6 bin 275 TL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, milyonlarca sürücü için o denetimlerin başladığını duyurdu! Şuana kadar 1 milyon sürücüye ceza uygulandığı bilgisini veren Özhaseki, uygulamanın devam edeceğinin de altını çizdi. İşte, trafikte ceza yağdıran o denetimler…

Trafikteki araçlardan kaynaklanan hava kirliliğini engellemek için bütün Türkiye’de başlatılan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) uygulaması ile egzoz muayenesi denetimi sağlanıyor.

Denetimlerde egzoz muayenesini ihmal ettiği belirlenen araçlara ise idari yaptırım uygulanıyor. Bakanlık tarafından uygulanan EGEDES sistemi ile egzoz muayenesini aksatan sürücüler, trafiğin akışını bozmadan tespit ediliyor.

h-9-2.jpg

1 MİLYON ARACA İDARİ YAPTIRIM UYGULANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konuya dair sosyal medyadan yaptığı açıklamasında, “Temiz bir hava, sağlıklı bir dünya için Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi EGEDES’i 81 şehrimizde uygulamayı sürdürüyoruz.

EGEDES ile trafikten kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçmek için egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan araçları trafikte tespit ediyoruz. Yaptığımız denetimlerde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan yaklaşık 1 milyon araca idari yaptırım uyguladık. Evlatlarımızın emaneti ortak evimiz dünyamızı daha yeşil, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir hale getireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

h-9-1.jpg

CEZASI 6 BİN 275 TL

Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege ise denetim etkinliğiyle verimliliği artırmak, ulaşım kaynaklı emisyonları en azama indirmek için EGEDES projesini sürdürdüklerini belirtti.

Başa dön tuşu