3. SAYFABİYOGRAFİDÜNYAEĞİTİMEKONOMİFOTO GALERİGÜNDEMKOBİM TÜRKİYE

Şirketleri için Profesyonel Danışmanlık Şart

Şirketleri için Profesyonel Danışmanlık Şart

Usul Ventures, ESG Süreçlerine Uyumluluk ve Uluslararası Standardizasyon Süreçlerine Işık Tutuyor

Son zamanlarda, Avrupa ekonomilerini global pazarlara bağlayarak inovatif büyüme hızını artırmayı misyon edinen Euronext tarafından piyasaya sürülen ve borsada listelenen şirketlerin sürdürülebilirlik çabalarını sergileyerek yatırımcıların ESG verilerine kolay erişimini sağlamayı hedefleyen “My ESG Profile” adlı yeni aracı, finans ve yatırım dünyasında büyük ilgi uyandırdı.

2000 yılında Paris, Amsterdam ve Brüksel borsalarının birleşmesi sonucu kurularak günümüzde, AB regülasyonlarına tabi olması sayesinde dünyanın en talepkar ve büyük yatırımcılarına hitap eden kaynakları ile öne çıkan bir borsa haline gelen Euronext tarafından atılan bu yenilikçi adım; ESG verilerinin standartlaştırılması ve erişilebilirliği konusunda önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor. Borsada işlem gören yüksek düzeyde yapılandırılmış şirketlerin çevreci çalışmalarını piyasaya sunmasını kolaylaştıran bu hamle, aynı zamanda sürdürülebilir yatırımlara olan ilgiyi ve ihtiyacı vurgulayarak, ESG raporlamasının yatırım süreçlerindeki kritik rolünü ön plana çıkarıyor. Deniz aşırı pazarlarda aktif olarak yatırım fırsatları arayan ve dünyanın dört bir yanından inovatif fikirleri bir araya getirerek şirketlere şeffaf danışmanlık hizmetleri sunan Usul Ventures kurucusu Kaan Özçelik ile mevcut güncel gelişmeler ışığında ufuk açıcı bir röportaj yaptık.

 

Usul Ventures’ın; NASDAQ ve NYSE gibi borsalara kıyasla daha az katı düzenleyici gereksinimlere ve daha düşük listelenme maliyetlerine sahip olan, OTC Markets Group Premium Provider Directory’de listelenen ve ABD sermaye piyasaları otoriteleri tarafından tanınan “onaylı ilk Türk danışmanlık firması” olduğunu vurgulayan Kaan Özçelik ile hem bu prestijli onayın sağladığı seçkin yatırım danışmanlığı rolü, hem de ESG raporlamasının yatırım süreçlerindeki etkisi ve önemi üzerine derinlemesine bir sohbet gerçekleştirdik:

 

Sayın Özçelik, öncelikle bize ESG raporlamasının ne olduğunu ve amacını açıklar mısınız?

 

Tabii, ESG raporlaması, şirketlerin çevresel (Environmental), sosyal (Social) ve yönetişim (Governance) performanslarını değerlendiren ve raporlayan bir süreçtir. Bu raporlama, bir şirketin sürdürülebilirlik çabalarını, sosyal sorumluluk uygulamalarını ve yönetişim yapısını detaylı şekilde ortaya koyar. Amacı, şirketlerin bu üç kritik alanda nasıl performans gösterdiğini şeffaf bir şekilde paydaşlara sunmak ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru adım atmak için gerekli bilgileri sağlamaktır.

 

Euronext’in ESG ile ilgili attığı adım nedir ve bu adımın önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 

Euronext, ESG verilerini standart bir formatta sunarak bir ilke imza attı. Bu adım, şirketlerin sürdürülebilirlik performanslarına dair verilere erişimi kolaylaştırıyor ve finansal piyasalardaki şeffaflığı artırıyor. Özellikle yatırımcılar için, sürdürülebilir yatırımlar yaparken karar verme sürecini destekleyen kritik bir gelişme. ESG raporlaması, artık sadece halka açık şirketler için değil, yatırım süreçlerine başlayacak olan şirketler için de önemli. Bu veriler, şirketlerin çevresel ve sosyal etkilerini, yönetişim kalitelerini gösteriyor ve bu da yatırımcılar için giderek daha fazla önem kazanıyor.

 

Başa dön tuşu