3. SAYFABİYOGRAFİDÜNYAEĞİTİMEKONOMİFOTO GALERİGÜNDEMKOBİM TÜRKİYEKÜLTÜR SANATMAGAZİNVİZYONDAKİLERYEREL HABERLER

Sanatı konuşturan ünlü Pop-Art sanatçısı Jisbar Kalyon Kültür’de!

Pop-Art sanatının çağdaş temsilcisi Jisbar, “Jisbar İstanbul’da” isimli sergisiyle İstanbul’a geliyor.

Asıl adı Jean-Baptiste Launay olan ünlü Fransız Pop-Art sanatçısı Jisbar, kasım ayında İstanbul’da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Klasik sanatın ünlü figürlerini kişiselleştirip modern pop-art sanatıyla yeniden yorumlamasıyla tanınan Jisbar, “Jisbar İstanbul’da” isimli sergisini Kalyon Kültür Taş Konak’ta sergileyecek. Sanatçının deyimiyle; İstanbul’un ilham kaynağı olduğu toplam 20 eser ve 40 adet orijinal baskıdan oluşan sergi, 8 Kasım 2023- 14 Şubat 2024 tarihine kadar ücretsiz ziyaret edilebilir.

Sanatın farklı disiplinlerine ev sahipliği yapan Kalyon Kültür, kasım ayında pop-art sanatının ünlü ismi Jisbar’ı ağırlayacak. Pop-art tarzında ürettiği özgün eserlerle sanat dünyasında tanınan Jisbar; İstanbul’un renkli ruhunu da yansıtacağı, “Jisbar İstanbul’da” başlıklı sergisini İstanbullu sanatseverlerle buluşturacak.

Her sanat eseri, şifresi çözülecek bir hikayedir”

Jean-Baptiste Launay, nam-ı diğer Jisbar 1989 yılında Fransa’da doğdu. Jisbar, sanat dünyasında Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500. yıldönümü anma töreninde sergilediği ve çok konuşulan performansıyla tanınıyor. Jisbar’ın yeniden yorumlayarak uzaya gönderdiği Mona Lisa’nın yeni bir versiyonu da bir buçuk saatten fazla bir süre boyunca dünyanın 33,4 km üzerinde asılı kalmasıyla uluslararası medyada ses getirdi. Jisbar sanatını yorumlarken, her sanat eserini şifresi çözülecek yeni bir hikâye olarak gördüğünü söylüyor ve bu hikâyeyi kelimeler, sloganlar, sayılar ve kodlarla zenginleştiriyor. Sanatçı, eserlerinde herkesi her ayrıntıya odaklanmaya ve kendi ipuçlarını, kendi mesajını ve tarihini bulmaya davet ediyor. Eserlerdeki bol miktardaki işaretler, izleyicinin resme her baktığında yeni unsur ve yorumlar bulduğu yeni açılar yaratıyor. Eserleri; San Francisco’dan Gold Coast’a, Taipei, Venedik ve Paris’ten Londra’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki galerilerde sergilenen Jisbar, özgün yaklaşımıyla birçok sanatçı ve markaya da ilham kaynağı oluyor.

 

“Kalbimi ve ruhumu paylaşmaya geldim”

Kalyon Kültür’de “Jisbar İstanbul’da” isimli sergisiyle ilk kez yer alacak Jisbar duygularını dile getirirken “İstanbul, sergim için sadece bir arka plan değil; aynı zamanda bir ilham kaynağı, esin perisi oldu. Kendimi bu şehrin zengin tarihine ve hareketli sokaklarına kaptırdığımda, derin bir bağ hissettim. Farklı kültürlerin iç içe geçtiği, seslerin harmanlandığı ve buradaki renk paletinin sanatıma derinden etki ettiği bir ortamda buldum kendimi. Sergim, bu muhteşem şehre olan saygımın bir ifadesi, onun ruhuna olan bir övgü niteliğinde. İstanbul ile kalbimi ve ruhumu paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Umarım sanatım hem İstanbullularda hem de sergi ziyaretçilerinde yankı uyandırır dedi.

 

Kalyon Kültür Direktörü Dr. Cem Bülent Ünal ise sergi ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Kalyon Kültür olarak kültürel üretimi belirli bir mekâna veya coğrafyaya bağlı kalmadan iş birlikleri geliştirerek desteklemek ve kültürlerarası etkileşimi artırma vizyonumuz ile çalışmalarımıza yön veriyoruz. Bu bakış açımız ile popüler kültürün bir ürünü olan pop-art sanat akımının dünyaca ünlü ismi Jisbar’ı Türk sanatseverlerle buluşturacağımız için çok mutluyuz. Sanatın farklı dallarında, tüm disiplinlerine ev sahipliği yapan Kalyon Kültür’de bu sefer ‘Jisbar İstanbul’da’ sergimiz ile farklı disiplinler arasında kültür sanat dünyasının iletişim ve etkileşimini desteklemekten dolayı son derece memnunuz. Tüm sergilerimiz gibi ücretsiz olacak olan ‘Jisbar İstanbul’da sergimize herkesi bekliyoruz.”

 

Jisbar, 8 Kasım 2023 -14 Şubat 2024 tarihleri arasında, Kalyon Kültür Taş Konak’ta sergileyeceği eserleri, orijinal baskıları ve sürprizleri ile görsel bir şölen sunacak.

Kalyon Kültür Hakkında:

Kalyon Vakfı tarafından “Geçmişe vefa geleceğe değer” misyonu ile tarihi ve mimari öneme sahip Taş Konak’ta 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Kalyon Kültür, kültürel üretimi belirli bir mekâna bağlı kalmadan, iş birlikleri geliştirerek, farklı coğrafyalarda desteklemeyi ve gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Kültürel üretimi destekleyen Kalyon Kültür, çok disiplinli programlar geliştiren genç bir kültür kurumudur. 19. yüzyılda İstanbul siluetine eklenen Taş Konak’ta sanatseverleri ağırlayan Kalyon Kültür içinde bulunduğu yapının sanatsal mirasını devralmış ve bunu güncel sanat etkinlikleriyle geleceğe taşımayı hedeflemiş bir platformdur.

 

Sergi hakkında detaylı bilgi için: kalyonkultur.org | Facebook | Instagram 

 

Jisbar Hakkında: 

Jisbar olarak tanınan 1989 doğumlu Jean-Baptiste Launay, Paris ile Lisboa arasında yaşayan ve çalışan ünlü bir Fransız pop art sanatçısıdır. Jisbar, San Francisco, Los Angeles, Londra, Paris, Venedik, Lozan, Singapur ve Avustralya Gold Coast gibi pek çok şehirde sergiler düzenlemiş ve bugün pop art dünyasında, kendi kuşağının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Jisbar, Ducati, DJ Snake, 24h of Lemans race, LG, Belvedere, JM Weston, BMW, Armani gibi birçok marka ve ünlüyle de çalıştı.

 

Sanatçının eserleri, Manarat Al Saadiyat’tan Abu Dhabi’ye, Paris’teki Ulusal Göç Tarihi Müzesi’nden Kaliforniya’nın sanat ve tarih müzesi Santa Cruz’a kadar prestijli uluslararası mekanlarda sergilenmektedir. Ayrıca, çok ünlü Grand Palais ve Louvre Müzesi’nde gerçekleşen etkileşimli Joconde sergisi de bu mekanlardan biridir. Sanatçı, Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500. yıldönümü anma töreninde gerçekleştirdiği performansla da dünya çapında dikkatleri üzerine çekmiştir. Jisbar, bu etkinlikte yeniden yorumladığı Mona Lisa tablosunun özgün bir versiyonunu uzaya göndermiştir. Bu özel tablo, Dünya’nın 33,4 km üzerinde yaklaşık bir buçuk saat boyunca sergilenerek; unutulmaz bir deneyim sunmuştur. Söz konusu etkinlik sayesinde Jisbar, bu tür bir performansı gerçekleştiren ilk sanatçı olarak tarihe geçmiştir.

Başa dön tuşu