EĞİTİMGÜNDEMKOBİM TÜRKİYEVİZYONDAKİLERYEREL HABERLER

MAKUT Enkaz Altından 19 Can Kurtardı

MAKUT Enkaz Altından 19 Can Kurtardı

Mamak Arama Kurtarma Timi enkaz bölgesinde bir canlıyı daha sağ çıkarabilmek için zamanla yarışıyor.

Türkiye, 10 ilde büyük yıkıma yol açan ve yüzyılın felaketi olarak adlandırılan şiddetli 2 depremle sarsıldı. Mamak Belediyesi de depremlerin ardından tek yürek oldu, Hatay’a deyim yerindeyse çıkarma yaptı. 250 kişilik personel ekip, iş makinaları ve MAKUT (Mamak Arama Kurtarma) ile deprem bölgesinde insanüstü bir çaba gösteren Mamak Belediyesi, bir cana daha umut olabilmek için günlerdir durmaksızın çalışıyor.

10 kişilik MAKUT ekibi ve Mamak Belediyesi’nin gönüllü personelleri, enkazdan 19 canı kurtardı. Kadın, erkek, çocuk yaşlı, engelli… Son olarak 27 yaşındaki bir hamileyi çıkaran ekipler, mutluluk gözyaşı döktü. Bir canı daha kurtarabilmenin umudu ile çalışmalar sürüyor.

“Depremzede Kardeşlerimizin Hizmetindeyiz”

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse de deprem bölgesinde… Başkan Murat Köse, “Ekiplerimiz burada çevre binalarda sürekli dinleme yapıyor, termal kameralarımız var, teknik ekiplerimiz var. Acaba bir cana daha ulaşabilir miyiz diye canla başla mücadele ediyorlar. Burada yaraların sarılması çok kıymetli. Sadece MAKUT ile bölgede değiliz. Mobil aşevimizle, mobil şarj istasyonumuz ile, çay çorba ikram araçlarımız ile, cenaze araçlarımızla depremzede kardeşlerimizin hizmetindeyiz” dedi.

Başa dön tuşu