GÜNDEMMAGAZİN

İranlı Modacıdan Protestolu Defile..! Mankenler Podyumda Saçlarını Kestiler.

İran’da Mahsa Amini’nin kıyafet kurallarına uymadığı iddiasıyla ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alınması sonrası hayatını kaybetmesinin ardından patlak veren ve ülke geneline yayılan gösterilerde kadınlar, bir eylem biçimi olarak saçlarını kesiyor. İranlı modacı Azadeh Pourakbar’ın Bahçeşehir Billion Lounge Clup’daki defilesinde de İranlı ve Türk mankenler podyumda saç keserek İranlı kadınlara destek verdiler.

Türkiye’de altı yıldır moda tasarımcısı olarak çalışan ve “Alfazzo” markası adı altında tasarımları ile dikkat çeken İranlı moda tasarımcısı Azadeh Pourakbar, İranlı kadınlara destek için özgürlük adını verdiği defilesini Arvin Shahamat’ın koreografisi ile önceki akşam İstanbul’da Bahçeşehir Billion Lounge Clup’te gerçekleştirdi. Azadeh Pourakbar’ın “Alfazzo Freedom Fashion Show” adını verdiği defilede İranlı kadınların içinde bulunduğu baskıya karşı dikkat çekmek amacıyla özel hazırladığı siyah renkli tasarımlarını sergiledi.

 

Türk ve İranlı mankenlerin yer aldığı defilede mankenler yüzlerine şiddet temalı makyajla podyuma çıkarken, defilenin finalinde ise mankenler saçlarına keserek İranlı kadınların özgürlük direnişine katkıda bulundular. Çok sayıda İranlı kadın davetlilerin katıldığı defilede gözyaşları içinde konuşma yapan modacı Azadeh Pourakbar “Türkiye’deki cesur kadınlara ve bize destek veren herkese İranlı kadınlar adına teşekkür ederim. Orada bir özgürlük mücadelesi var bizde İranlı kadınlar olarak buradan oradaki kadınlara destek veriyoruz” dedi. Defileye mekan olarak destek veren Billion Lounge Clup işletmecisi Tansel Aksoy’da “İranlı kadınlara destek vermekten onur duyduk” dedi.

Başa dön tuşu