EĞİTİMEKONOMİFOTO GALERİGÜNDEMKOBİM TÜRKİYEMAGAZİNYEREL HABERLER

“Hayatınızdaki beş kişinin ortalamasısınız”

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nin (GGYD) geleneksel hale gelen İş’te Fırsat Toplantılarının 59’uncusu Ankara CP Otel’de düzenlendi. Ankara iş dünyasının ilgiyle takip ettiği 59. İş’te Fırsat Toplantılarının ilk bölümü GGYD üyelerinin iş sunumları ile başladı.

Toplantının ikinci bölümünde 59. İş’te Fırsat Toplantıları’nın açılış konuşmasını GGYD Yönetim Kurulu Başkanı M. Nezih Allıoğlu yaptı. Allıoğlu, 2022 yılının GGYD için oldukça verimli geçtiğini söyledi. M. Nezih Allıoğlu, “İzmir’den sonra Çorum’da şube açmak için adımlarımızı attık. Üye sayımız bine yaklaştı. GGYD olarak Ankara iş dünyasında temas kurmadığımız kurum, kuruluş neredeyse yok. Bütün ziyaretlerimizi Türkiye’de ticaretin, ekonominin hacminin artmasına yönelik gerçekleştiriyoruz. 19 yıldır olduğu gibi 2023 yılında da tüm işlerimize dört elle sarılmaya, üretmeye çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

GGYD 59. İş’te Fırsat Toplantılarının bu ayki konuğu ilk Türk kadın motivasyon konuşmacısı Saadet Şen Öner oldu. Öner, “Zor Zamanlarda Motive Kalabilmek” konulu sunumunda, “Dünya var olduğundan beri zor zamanlar geldi, geçti gitti. Canımız yansa da acıyı yakıt yapmalıyız. En umutsuz anlarda, farklı açılardan bakmalıyız. Bütün fırsatlar kriz elbisesiyle gelir. ” dedi.

Neyi temsil ediyorsunuz? 

Sunumuna, ‘Sizi neyi temsil ediyorsunuz?’, ‘Yaptığınız şeyi anlamlı kılan nedir?’ ‘Her ne yapıyorsanız, neyi temsil ediyorsunuz?’ sorularını yönelterek başlayan Saadet Şen Öner: “Ailelerinizde, şirketlerinizde, birey olarak neyi temsil ediyorsunuz? Eğer fırsat verilseydi neyi temsil etmek isterdiniz? Bunu düşünün” dedi.

Dünyada milyonlarca insanın mutsuz, memnuniyetsiz ve neşesiz olduğunu söyleyen Öner, “Her sabah kendinizi motive edin. Motivasyon bulaşıcıdır, duş gibidir, her sabah yapılması gerekir. Karşılaştırma yaptığımızda mutsuz oluyoruz. İnsanlar kendileri, aileleri, toplumları için karşılaştırma halindeler ve bunu yaptıklarında mutsuz oluyorlar.” diye konuştu.

Etrafını kimlerle çevreliyorsun?

“Neyi düşlerseniz gün öyle geçecek” şeklinde konuşan Saadet Şen Öner, “Her üzüntü vücutta asit, kimyasal üretiyor. Artık beş dakika, beş saat, beş ay ya da beş yıl önceki acıları düşünmeyin. Vücut her çıkan kelimeye kimyasal olarak tepki veriyor. ‘Çok üzüldüm’ yerine ‘Acaba beni ne mutlu edebilir?’ diye düşünün. İki tür insan var: Hayal kırıklığının kendisini yok etmesine izin verenler bir de hayal kırıklıklarını yakıt yapanlar. Her birey, değerli ve yeterli. Jim Rohn, ‘Hayatınızdaki beş kişinin ortalamasısınız’ diyor. Aklının kapısını koru, kimi okuyor, kimlerle konuşuyor, etrafını kimlerle çevreliyorsun? diye soruyor.” ifadelerini kullandı.

Başarının formülü: Neyi yapacak, neyi yapmayacaksın? 

Sunumunda başarının formülünü veren Saadet Şen Öner, cevabın “Neyi yapacaksın, neyi yapmayacaksın?” sorusunda gizli olduğunu belirtti, Öner, “Başarılı insanların netlikleri, önsezileri, ritüelleri ve planları var. Eğer yapabileceğinize inanıyorsanız harekete geçiyorsunuz.” dedi.

Saadet Şen Öner sunumunu şu şekilde tamamladı: Kendinize yüzde 1 daha iyi olma hedefi verin. Yüzde 1 neyi daha iyi yapabilirsiniz? Bulun. Planlayın, harekete geçin. Girişimcilik, rekabet değil topluma geri vermektir. Disiplinler arası iş birliği gerekiyor. Haftada en az beş gün aktif bir şey yapın. Zorlandığın bir alanda kararlı bir irade gösterin. Rol model bulun, planlayın, geliştirin, insanlara beklediğinden daha fazlasını verin. Ritüellerden sonra kafanız daha iyi çalışıyor, beyniniz sizi bunlara hazırlıyor. Zihninizi bekleyin. Deli gibi aksiyona geçin. Kişisel markanız karşı tarafa nasıl hissettirdiğiniz ile ilgilidir. İlgilendiğiniz şeyle gerçekten ilgilenin, ‘mış’ gibi yapmayın.”

Başkan Allıoğlundan Nilüferler için destek çağrısı 

59. İş’te Fırsat Toplantılarının açılış konuşmasını gerçekleştiren GGYD Yönetim Kurulu Başkanı M. Nezih Allıoğlu toplantıda hem 2023 yılı gündemine dair hem de ekonomi gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Allıoğlu konuşmasında şu noktalara dikkat çekti: “GGYD, ‘Sivil toplumun parlayan’ yıldızı olarak nitelendiriliyor. Bu bizim için büyük bir onur ve gururdur.” Geleneksel yılbaşı balomuzda kıymetli sanatçımız Şevval Sam’ın ıslık flütünden gelen gelir ‘Nilüferler Yetişiyor Eğitime Destek Fonu’na bir kaynak olarak sunuldu. Bu bizler için önemliydi. Ayrıca bu yıl tüm operatörlerden NLFR yazıp 7106’ya SMS atarak ‘Nilüferler Eğitime Destek Fonu’na katkı sunabilen uygulamayı hayata geçirdik. Biliyorsunuz bin kilometrelik bir yol bile bir ilk adım ile başlar, siz de bu ilk adımı atıp daha fazla gencimizin eğitime ulaşmasında aracı olabilirsiniz, emin olun bu hem siz hem de Türkiye için uzun vadede çok ama kıymetli bir adım olacaktır. Sizleri Nilüferler Eğitime Destek Fonu için ilk adımı atmaya çağırıyorum.

Ülkemiz için katma değer yaratmaya devam edeceğiz

Sorunlar yaşamamıza karşın 2022 yılında ihracatımız rekor tazeledi ve ülke olarak 254 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. İthalatımız ise 364 milyar dolara ulaştı. Dış ticaret açığımız ise maalesef yüzde 138 artışla 110,2 milyar dolar oldu. 2022 yılı Ocak-Kasım dönemi itibarıyla ihracat gerçekleştiren yeni firma sayı 9 bin 700’ü aştı. Aynı dönemde 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayımız 5’ten 24’e yükseldi. Artık ülkemizde ihracat yapmayan hiçbir ilimiz kalmadı. Enflasyon konusu özellikle gündemimizde, Türkiye 2022 yılını yüzde 64,27 enflasyonla geride bıraktı. Bizler Türkiye’de iş, istihdam yaratanlar olarak ekonomide katma-değer yaratmaya, ekonomik dengelerin istikrarına katkı vermeye devam edeceğiz.”

GGYD e-ticaret platformu ‘bivarbiyok.com

59. İş’te Fırsat Toplantılarında GGYD’nin e-ticaret platformu ‘bivarbiyok.com’ sunumu gerçekleştirildi. bivarbiyok.com, GGYD üyeleri ve e-ticarete adım atmak isteyen girişimcileri e-ticaret dünyası ile buluşturmak amacıyla kuruldu.

GGYD Proje Koordinatörü Canan Durmazer, konuklara bivarbiyok.com’da ücretsiz mağaza açıp dijital vitrinlerini oluşturabilecekleri çağrısında bulundu.

GGYD üyeleri iş sunumlarını gerçekleştirdi

GGYD ailesine her geçen gün yeni üyeler katılıyor. Üyeler İş’te Fırsat Toplantılarında iş sunumlarını gerçekleştiriyor. Yılın ilk buluşması 59. İş’te Fırsat Toplantısında GGYD üyeleri; Koschker Pazarlama İç ve Dış Ticaret şirketinden Ömer Ekici, Aras Hukuk’tan Av. Tuğba Dal, Lavesa Cosmetic’den Nurcan Aşan, BKM Global’den Aslıhan Kuzeyli, Lenus Therapy’den N. Duygu Kutlay, Prolas Profesyonel Lastik Hizmetleri’nden Barış Çetinyılmaz, Dent Ümitköy’den Songül Mirzaoğlu iş sunumlarını gerçekleştirdiler.  GGYD 59. İşte Fırsat Toplantısı, soru-cevap bölümünün ardından GGYD Yönetim Kurulu Başkanı M. Nezih Allıoğlu’nun ilk Türk Kadın Motivasyon Konuşmacısı Say

Başa dön tuşu