GÜNDEMKOBİM TÜRKİYEKÜLTÜR SANAT

Eris Varyantı ile Maske Yeniden Gündemde

Koronavirüs pandemisi bitti derken Covid-19’un mutasyona uğramış bir alt varyantı olarak tanımlanan EG.5.1 yani Eris virüsü, dünya genelinde yükselişe geçti.

Omicron varyantının daha bulaşıcı bir alt türü olan Eris varyantı, önleyici tedbirleri de beraberinde getiriyor. Uzmanlar özellikle 70 yaş üstü kişiler ile kalp ve diyabet gibi kronik hastalığı olan kişileri, maske takmaları konusunda uyarıyor. Peki maskeler yeterince koruyor mu? İşte detaylar…

Pandemi, çoğu insan için geçmişte kalan kötü bir anı gibi görünse de virüsün mutasyona uğrayan türleri ile yeni vakaların sayısı hızla artıyor. EG.5.1 yani Eris adı verilen ve ilk kez sene başında görülmeyen başlayan virüs, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor.

Omicron varyantından daha bulaşıcı

Omicron varyantının daha bulaşıcı bir alt türü olan Eris, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da ‘izlenmesi gereken varyant’ olarak tanımlanıyor. Eris; boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, ateş, nefes darlığı, vücut ağrıları ve tat-koku kaybı gibi semptomlarla seyrediyor.

Eris varyantı, önleyici tedbirleri de beraberinde getiriyor. Uzmanlar özellikle 70 yaş üstü kişiler ile kalp ve diyabet gibi kronik hastalığı olan kişileri, maske takmaları konusunda uyarıyor.

Başa dön tuşu