EĞİTİMEKONOMİGÜNDEMKOBİM TÜRKİYESAĞLIKVİZYONDAKİLERYEREL HABERLER

Deprem Felaketi Sivil Toplum Kuruluşlarının Gündeminde

Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanları 10 ilde büyük yıkıma yol açan deprem felaketi ile ilgili değerlendirmelerini ve eylem planlarını aktardı…

ÖMER ÖZKAN ÖZDEMİR

Anadolu Özel Yurtlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Özkan Özdemir, deprem bölgesinden gelen öğrenci ve velileri özel yurtlarda misafir ettiklerini belirterek “Birçok özel yurdumuz kapılarını depremzede vatandaşlarımıza açtı. Depremzede öğrencilerin uzaktan eğitimini yurtlarımızda sağlamaları için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşüyoruz. Bununla birlikte Ankara hastanelerine sevk edilen hastaların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için İbni Sina Hastanesi Başhekimliği ile koordinasyon halindeyiz. Ayrıca depremden etkilenen şehirlere 3 tır kıyafet, gıda, ekmek, su, battaniye, çocuk bezi ve yatak yardımında bulunduk, ihtiyaç sürdükçe yardımlarımıza devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

BİROL AKMAN

Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol Akman ise “Biz çok büyük bir milletiz, dayanışma ve yardımlaşmayla bu zor günleri atlatacağız. Konaklama konusunda hemen harekete geçtik ve Ankara Valiliği aracılığıyla otellerimizin %10’unu depremzedelere açtık. Bunun yanı sıra ATİD olarak 1 tır ihtiyaç malzemesini bölgeye ulaştırdık. Bundan sonra da ihtiyaçlar doğrultusunda her zaman desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

HANDE ÖZTÜRK

Deprem felaketinin açtığı yaraları sarmak için ellerinden gelen her türlü yardımı bölgeye ulaştırmaya başladıklarını belirten Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hande Öztürk “Tarifsiz bir acı içerisindeyiz. Sivil toplum kuruluşları olarak bizler toplumumuz için varız. Bireysel çabaların yanı sıra her sektörden kurum ve kuruluşun desteği de çok önemli. Biz de ANGİKAD olarak depremzedelere su, ekmek, un, yağmurluk, giyim, gıda, ilaç, medikal ve ameliyathane malzemeleri taşıyan yardım tırları gönderdik. Milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

ZEKİ AÇIKÖZ

“40 derneğimizle depremzedelere yemek hazırlıyoruz”

Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkanı Zeki Açıköz ise “Ülkemiz bugüne kadar yaşanmamış büyüklükte bir felaketi yaşıyor. TAFED olarak 40 derneğimizle birlikte ilk andan itibaren bölgede depremzede vatandaşlarımıza yemek yapmaya başladık. Ankara’da bir kriz masası kurduk. Malzeme konusunda bizlere destek olan markalarımıza, valiliklerimize, büyükşehir ve ilçe belediyelerimize, şeflerimize ve gönüllülere çok teşekkür ederiz. Bu uzun ve zor süreçte her koşulda depremzede vatandaşlarımızın yanında olacağız” açıklamasında bulundu.

SİBEL KILIÇARSLAN METİN

Türkiye’yi yasa boğan depremlerin herkesi derinden üzdüğünü ifade eden Ulusal Sigorta Acenteleri Derneği (USİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Kılıçarslan Metin, “Depremin ardından yaralarını sarmaya çalışan 10 il için hepimiz tek yürek olduk. Dernek olarak yardım elimizi bölgeden hiç çekmeyeceğiz, depremden etkilenen herkese umut olmak için yardımlarımızı artırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.

HİKMET ALABICAK

“Yaşadığımız büyük acıya rağmen mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” diyen Elektrik Malzeme Satıcıları ve İş İnsanları Derneği (EMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Alabıcak, battaniye, ısıtıcı, gıda ve giysi yardımlarını taşıyan 3 tırı deprem bölgesine ulaştırdıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu