EĞİTİMEKONOMİGÜNDEMKOBİM TÜRKİYETEKNOLOJİVİZYONDAKİLERYEREL HABERLER

BURAK DALGIÇ: “MÜŞAVİRLİK FİRMALARININ EN BÜYÜK SIKINTISI MALİYET ARTIŞLARI”

BURAK DALGIÇ: “MÜŞAVİRLİK FİRMALARININ EN BÜYÜK SIKINTISI MALİYET ARTIŞLARI”

KOLTEK MÜŞAVİRLİK YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ BURAK DALGIÇ: “MÜŞAVİRLİK FİRMALARININ EN BÜYÜK SIKINTISI MALİYET ARTIŞLARI”

Koltek Müşavirlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Burak Dalgıç, mevcut ekonomik krizden kaynaklı maliyet artışlarının sektörün en büyük sıkıntısı olduğunu dile getirdi. 2022 yılını değerlendiren Dalgıç, “Global ekonomik kriz bütün sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörünü kötü yönde etkiledi. İnşaat maliyetlerinin önceki yıllara göre yükselmesi nedeni ile maalesef birçok müteahhit firma devam eden işlerini feshetmek zorunda kaldı. Bu nedenle, bizim gibi proje ve müşavirlik firmaları da bu durumdan kötü etkilenerek inşaatların tekrar faaliyete geçmesi konusunda kamu kuruluşları ile çözüm üretmeye çalıştı. Umarım 2023 yılı hepimiz için daha verimli ve sorunsuz geçecek bir yıl olur” açıklamasında bulundu.

Dalgıç, “Devam etmekte olan işlerimizdeki uzman personellerimizin maaşları, sahalara olan ulaşım masrafları, proje bütçesine dayalı sigorta bedelleri ve benzer masraflarımızda enflasyona ve dövize dayalı büyük artışlar oldu. Piyasadaki bu olumsuz durum nedeni ile müşavir firmalar olarak temkinli adımlar atmak durumunda kalıyoruz” dedi.

“Türkiye özellikle son 10 yıldır çok büyük projelere imza atıyor”

Koltek Müşavirlik A.Ş. olarak 1988 yılından beri yurt içi ve yurt dışında çeşitli kamu kuruluşlarına üstyapı, kentsel altyapı, ulaşım, su kaynakları ve çevre sektörü yatırımları için proje yönetimi, tasarım ve inşaat kontrollüğü hizmetleri verdiklerini aktaran Burak Dalgıç, “Türkiye özellikle son 10 yıldır çok büyük projelere imza atıyor. Bildiğiniz üzere, devletimizin büyük projelere önem vermesi nedeni ile inşaat firmaları ve müşavir firmalar olarak bizler bu projelerde görev alarak kapasitemizi geliştirdik. Özellikle bu iki sektör temsilcileri yurt dışında almış oldukları ihaleler ile dünyada üst sıralarda yer almaktadır. Bu durum da hizmet ihracatıaçısından devletimize büyük bir gelir getirmektedir. Firmalarımız ayrıca istihdam etmiş oldukları uzman personellerin bu büyük projelerde rol alması sebebi ile tecrübelerini artırmaktadır” diye konuştu.

Başa dön tuşu