GÜNDEMKOBİM TÜRKİYEVİZYONDAKİLERYEREL HABERLER

“Bu İş Çok Zor Yonca” Kampanyası ile Effie Ödülü Kazandı! 

Kız çocuklarının, sevgi ve güvenle büyüdüğü ortamlar yaratmaya, eğitimlerine kesintisiz devam edebildiği ve hayata avantajlı başladığı bir topluma hizmet etme amacıyla yola çıkan Koruncuk Vakfı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel hazırladığı reklam filmiyle Effie ödülü kazandı. 

Ödül töreni, 23 Mayıs 2024 tarihinde Divan Kuruçeşme İstanbul’da gerçekleşti. Koruncuk Vakfı, “Bu İş Çok Zor Yonca” kampanyası ile Sivil Toplum Kuruluşları kategorisinde gümüş ödüle layık görüldü. Bu kampanya, “kız çocukları” ve “eğitim” sorunlarına farkındalık yaratmak için başlatılan geniş kapsamlı ve etkili bir sosyal sorumluluk projesi olarak öne çıktı.

Her yıl eğitimdeki ve cinsiyetler arasındaki fırsat eşitsizliğine dikkat çekmek için farkındalık kampanyaları düzenleyen Vakıf, 2023 yılında Happy People Project İstanbul ile birlikte hazırladığı animasyon filmi ile kız çocuklarının yaşadıkları zorlukları Yonca karakterinin gözünden anlattı. Eğitime erişimi risk altında bulunan kızların Koruncukköylere gelmesi ile yeni bir yolculuğa çıkmasını konu alan animasyon film ile umut kavramına yeni bir bakış açısı kazandıran Vakıf kız çocuklarının önündeki engellerin kaldırılması için hepimizin elini taşın altına koyması gerektiğine dair önemli bir sosyal mesaj verdi.

Bu yıl 45. Yaşını kutlayan Koruncuk Vakfı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü sahiplenerek yeni farkındalık kampanyalarına imza atmayı hedefliyor.

Bu İş Çok Zor Yonca! filmini izlemek için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Koruncuk Vakfı Hakkında

Koruncuk Vakfı; çocukların, hangi sosyo – ekonomik koşulda olursa olsun haklarına eriştiği, sevgi ve güvenle büyüdüğü, eğitimlerine kesintisiz devam edebildiği ve katma değer yaratabildiği bir topluma hizmet etmek amacıyla çalışıyor. Koruncuk Vakfı geliştirdiği önleyici, koruyucu ve iyileştirici hizmet modelleriyle, temel ihtiyaçları ve eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarını, kendilerini ifade edebilen, haklarının bilincinde bireyler olarak toplum içinde yer almaları konusunda güçlendiriyor. Yürüttüğü faaliyetlerde çocuğun yüksek yararını esas alan Vakıf, kız çocuklarına ortaokuldan üniversiteye kadar Koruncukköy’lerde barınma ve bakım hizmeti veriyor, sanat, kültürel ve sportif faaliyetler yoluyla onların sosyo – kültürel gelişimlerine katkıda bulunuyor. Psiko – sosyal gelişimlerine sağladığı olumlu etkiler nedeniyle, çocukları aileleri ile birlikte güçlendirmeyi ilke edinen Koruncuk Vakfı, bu amaçla aile odaklı çalışmalar yürütüyor. Vakıf çatısı altında büyüyen 18 yaşını doldurmuş genç kızlara ise tercihleri doğrultusunda yükseköğrenimleri veya mesleki gelişimleri boyunca destek olmaya devam ediyor. Vakıf ayrıca, sosyal hizmet model ve çalışmaların ulusal düzeyde yaygınlaştırılmasına, bu yolla çocuk hakları konusunda toplum farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Yirmiden fazla STK’yı bir araya getirerek kurduğu Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu ile çocuk haklarının korunması ve bu haklara erişimdeki risklerin azaltılması için çalışıyor.

Başa dön tuşu