DÜNYAEKONOMİGÜNDEMKOBİM TÜRKİYEVİZYONDAKİLERYEREL HABERLER

B2B’NİN BÜYÜME HIZI TÜM ONLINE SATIŞLARDAN FAZLA

B2B’NİN BÜYÜME HIZI TÜM ONLINE SATIŞLARDAN FAZLA

Statista Research’ün son raporlarına göre, 2023 yılında B2B satışların yüzde 17’sinin e-ticaret kanalıyla olacağının öngörüldüğüne işaret eden Çiğdemli, “McKinsey & Company araştırması ise, 2022’de B2B şirketlerinin yüzde 65’inin yalnızca çevrimiçi satış yaptığını gösteriyor. E-ticaret araştırmaları platformu Digital Commerce 360’ın verdiği bilgilere göre de, B2B e-ticaretin global büyüme oranı, tüm online ticaretten yaklaşık bir buçuk kat daha fazla” açıklamasında bulunuyor.

SOSYAL MEDYA B2B İÇİN KRİTİK

B2B e-ticarete ilişkin dikkat çeken bir diğer ayrıntı da, B2B alıcılarının yüzde 46’sı araştırma ve karşılaştırma için sosyal medya kanallarını kullanıyor. Bu oran da pazaryerleri dışında sosyal medyada görünür olmak ve web siteye müşteri çekecek dijital reklam vermenin önemini ortaya koyuyor. Her üreticinin doğru bir altyapı, doğru yönetilen kaliteli bir web sitesi ile B2B e-ihracat yapabileceğini ifade eden Çiğdemli, “B2B pazar yerleri önemli ama yukarıda da bahsettiğimiz üzere globaldeki ithalatçıların yarıya yakını araştırmalarını sosyal medya üzerinden yapıyor. Bu nedenle sosyal medya kanallarından web sitenize müşteri çekecek bir planlama yapmanız gerekiyor” diyor.

DEVLET TEŞVİKLERİ 

Yeni e-ihracat destekleri kapsamında, 2023 yılı için güncellenen rakamlara baktığımızda, e-ihracat yapan şirketler 27 milyon liraya, B2B platformları ise 7,2 milyon liraya, perakende e-ticaret siteleri, pazaryerleri ve e-ihracat konsorsiyumları ise 81,4 milyon liraya kadar farklı kalemlerde e-ihracat desteği alabilecek. Bu rakamların özellikle KOBİ’ler açısından çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Reklam ve pazarlama noktasında da devletin birçok teşvik ve desteği bulunuyor.

EN POPÜLER B2B PAZAR YERLERİ

ResearchAndMarkets.com’un son yayınladığı Küresel B2B E-ticaret Pazaryerleri 2022 raporuna göre, B2B pazar yerleri arasında liderlik Amazon Business’ta. Amazon Business’ı, eBay, Walmart ve Alibaba izliyor. Americanas Empresas, B2Brazil, Conrad, DHGate, Gloopor, Jumia, MaxAB, Mercateo, Scout Stock, TradeIndia, Tradeling, Unite, Wasoko, WeMENA ve ZAX ise en çok takip edilen ve incelenen pazar yerleri arasında yer alıyor. Hepsiburada, Gmarket, Otto, Profishop, Mirakl, Allegro, Global Sources, Tradekey, Indiamart, ecplaza, kompass, ec21, diytrade, europages, made-in-china, ecvv, globalsources, busytrade ve ThomasNet gibi popüler platformlar da öne çıkan diğer pazar yerleri arasında.

Başa dön tuşu