GÜNDEMKOBİM TÜRKİYEYEREL HABERLER

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun

Ankara Gıda Tarım Ürünleri Derneği ve Türkbirkon Türk Dünyası Uluslararası İş Dünyası Yatırım Birliği Konfederasyonu Kadınlardan Sorumlu Başkanı İş İnsanı Canan Ceylan “5 Aralık 1934 tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı veren yasanın kabulü, ülkemizde her yıl ‘Kadın Hakları Günü’ olarak kutlanmakta olup bu hakkın verilişinin 88. yıldönümünü hep birlikte gururla kutluyoruz” dedi.

Türkiye, dünyada kadına bu hakkı ilk defa veren devletlerin başında gelmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk kadınına, belediye seçimlerine katılma hakkı; muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçme ve seçilme hakkı ve milletvekili seçme ve seçilme hakkı gibi hakları, birçok Avrupa ülkesinden önce vermiştir diyerek Canan Ceylan verdiği mesajında Atatürk’ün en önemli devrimlerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının olduğu vurgusunu yaparak ‘’Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘’Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın’’ demiştir. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadına 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, köy heyetine seçilme hakkı verilmiştir. Kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı 5 Aralık 1934 yılında Anayasa ve Seçim Kanununda yapılan yasa değişikliği ile tanınmıştır. Atatürk’ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir” ifadelerini kullandı.

Canan Ceylan sözlerinin devamında Bu düşüncelerle tüm kadınlarımızın, ‘Kadın Hakları Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor; sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan biz kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyor; saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum” dedi.  

 

Başa dön tuşu